2009. július 25., szombat
Razib Története
Házasság
2009. július 19., vasárnap
Rendezetlenség
A képeg Gurgaon egyik legforgalmasabb útján készültek - olyan, mintha mondjuk Budapesten a Váci úton autóznánk végig. Erre járok minden nap az irodába, és minden hétvégén erre riksázom a plázába, vagy a koditerembe is. Egy szóval úgy lehetne leírni a körülményeket, hogy rendezetlen. Nem nagyon van kitalálva, megtervezve semmi. Láthatóan nincsenek szabályok, irányelvek - noha a végtelen bürokrácia, ami az országot uralja, nem tudom, hogy mit is csinál. Az utcán és az út szélén minden megtalálható, amire csak gondolni lehet: szemét, gyümölcs árus, virágbolt, gaz, műhelyek, tehenek, kutyák, koldusok, luxus autók, borbély... Igen, nem kell hozzá más csak egy szék az út szélére egy karóra felakasztott kis tükörrel, egy kés, és máris üzemel a helyi borbély, aki szép sorban vágja az emberek haját, vagy épp borotválja őket, én pedig mindezt a légkondis taxiból nézem, ahogy a délelőtti forgatagban araszolunk előre az iroda felé.
A taxi ablakán úton-útfélen bekopog egy-egy koldusasszony karjában gyerekkel, fogak nélkül, és kitartóan kopogtat egy-két percen át, amíg a forgalom tovább nem enged minket. Vagy 5-6 éves gyerekek csinálják ugyan ezt. Ezen az úton kis sátorokat is lát az ember, ahol helyiek laknak, vagy csak pusztán ágyakat 1 méterre az egyébként 4 sávos úttól, amin egyszerűen egy-egy család él, eszik, alszik. Már csak mosolygok, amikor elhalad a taxi egy épp akkor az ágyból kikelő, kócos hajú, piszkos, ásító asszony előtt, akinek majd mindene kilóg még a kapcából, ami rajta van. Itt tehát nem takaros kis kávézó, helyes üzletek és kirakatok hívogatják az embert, hanem a kőkemény valóság valahonnan a régmúltból. Ám ez itt a 21. századi India.
Ez itt a helyi virágbolt - a riksából fényképeztem épp ma. A virágok frissek egyébként és szépek. A baj az, hogy minden tiszta szemét körös-körül az egyébként is porlepte városban. Itt még egyszer sem láttam szemétszállító kocsit - bár valami valamikor biztosan üríti a szemetet, de utcaseprőkre sem lettem figyelmes még soha. Ezt mind el kell fogadni, be kell fogadni, ha az ember egy viszonylag kellemes időt szeretne itt eltölteni. Mondanom sem kell, hogy a higiéniára figyelni lehetetlen, itt nem lehet elkerülni azt, hogy hozzá ne érj valamihez, be ne lélegezz valamit, hozzád ne nyúljon valaki. Itt mindenki szó szerint úgy él, ahogy az Isten megteremtette, és esze-ágában sincs az, hogy bármin is változtasson. A több, mint 1 milliárd 200 millió ember között bármi kezdeményezés szélmalomharc egyébkéntis. Itt nem lehet központi lomtalanítást szervezni, rendszeres szemétszállítást...semmit. Ha itt valakinek eszébe jut valami, akkor fogja magát, keresztül felássa az utcát, hogy lefektessen valami csövet, aztán lábbal visszatakargatja rá a földet úgy, hogy a kocsik még egy év múlva is ezen a kátyún rázkódnak. Nem úgy néz ki, mintha ezt bárki is bánná. Demszky Gábor szerintem egy nap alatt kiszaladna még a világból is, ha ezt látná.
Említettem a bürokráciát: nem tudom, hogy mi az értelme, de a bevásárlásnak például forgatókönyve van. A pénztárnál a pénztáros bekarikázza tollal a végösszeget a számlán, aláírja azt, majd ráírja a számlára, hogy hány darab szatyorba tetted be az árut. Ezután a számlával a kezedben elsétálsz a kijárathoz, ahol a biztonsági őr elveszi azt tőled, és lepecsételi kétszer. Aztán mehetsz amerre látsz. Videó kamera vagy ilyesmi nincs sehol. A konditeremben pedig minden egyes alkalommal egy füzetbe kell beírnod azt, hogy itt jártál: érkezés, távozás időopontja, név, aláírás...néha még telefonszám is...a számítógépet, vagy beléptető rendszert ott még senki sem látott, és nem is hallott arról, hogy ilyen létezik. De azért jól érzem magam!
2009. július 18., szombat
Akshardam és Lótusz Templom
A látvány önmagáért beszél. A templom egy hatalmas park közepén fekszik tele pálmafákkal, növényekkel és szép, zöld fűvel. Az épület hatalmas, egy nagy katedrálishoz hasonlít. A különbség az, hogy az épületet ezernyi apró kőből kifaragott szobrocska díszíti: elefántok, kígyók, emberek, Istenek tízezrei körbe-körbe az épületen. Az ember csak nézi, de persze mindegyik szobrot lehetetlen végignézni. A templom belsejében Akshardam arany szobra áll, aki egy szent ember volt az 1800-as években, és akit most istenként tisztelnek. A templomot egy szent tó veszi körül, ahová állítólag India mind a 108 jelentős folyójából hoztak vizet, amit 108 bika szobor köp a tóba. Az írás azt mondja, hogy "ahol tiszta víz van, az a hely szent." Maga az épület kőből van. A legjobb az, hogy a tó partján kialakított kerengő hűvös ablakaiba ki lehet ülni, és onnan lehet nézni a templomot.
A templom kertjében található a lótusz udvar, amely egy nagyon érdekes kis parkocska, ahol szintén meg lehet pihenni, és egy kicsit távolabbról lehet gyönyörködni a templomban. A belépés ingyenes, ám semmit nem lehet bevinni: se kamerát, se telefont, se táskát...csak magadat.
.A templom szintén egy szép parkban található, és egy hosszú sétány vezet hozzá. Általában sok a látogató, ahogy ezt a mellékelt képek is mutatják - itt már tudtam fényképezni. Az épület fehér márványból készült, és a világon talán az egyik legrendhagyóbb formájú templom. Ahogy egyre kezelebb ér az ember, úgy nő az épület egyre nagyobbá és nagyobbá előtte. A felvezető lépcsőnél le kell venni a cipőt, és csak mezítláb lehet tovább menni. Egy ideig szőnyegen megy az ember, aztán a tűzforró kövön...kapkodni kellett a lábamat eme szent helyen, de így is kicsit megégett rajta a bőr.
A templom körül szintén medencék vannak tiszta vízzel - a víz nagyon fontos szerepet tölt be Indiában, szerintem azért, mert viszonylag kevés van belőle (a Gangesz már majdnem teljesen kiszárad nyáron). A templom egy nagy csarnokból áll, ahol székek vannak szép sorban és egy hatalmas virágcsokor a szemközti falnál. Bárki bejöhet ide, addig marad, ameddig akar, és ki-ki azt csinál, amit szeretne: pihen, imádkozik, meditál, gondolkozik, olvas, ír, nézelődik mindezt szépen csenben. Erre figyelmeztet a bejáratnál álló hölgy is: "Ahhoz hogy Istennel vagy a lelkünkkel beszélgessünk csendre és fegyelemre van szükség!" Bent a hidegebb kő jól hűsíti a felforrósodott talpunkat, így jólesik ott ülni egy kicsit, és nézelődni.
2009. július 12., vasárnap
Első Születésnap
2009. július 4., szombat
Indiai viseletek
A hölgyek elsőszámú viselete a szári (sari), amely ránézésre nem más, mint egy hatalmas , színes lepedő. Egy kb másfél méter széles, 5 méter hosszú anyag, amelyet a hölgyek különféle stílusban tekernek maguk köré. Általában egy alsószoknyával indul a dolog, majd magát a színes anyagot kétszer körbetekerik a nők a derekuk körül, a tetejét behajtva az alsószoknya alá, majd a harmadik fordulónál az anyagot a bal vállukon dobják át.
Az öltözékhez egy kis blúz is hozzátartozik, amely azonban szabadon hagyja a nők hasát és hátuk nagy részét. A szári általában pamutból vagy selyemből készül, és különböző alkalmakra (mindennapi viselet, ünnepi viselet, alkalmi viselet) különféle díszítéssel készülnek. Egy-egy szebb darab akár 80-100 ezer forintba is kerülhet. Az utcán általában minden nő ebben jár, és a munkahelyen is legalább egyszer egy héten szárit visel mindenki - de vannak olyanok, akik akár minden nap ebben jönnek. A pamutból készült darabok szellősek, és egyben nagyon mutatósak. Szerintem mindenkinek, aki Indiába jön, kötelező vennie egy darabot.
A férfiak viselete a kurta. Ennek is többféle változata van. A hagyományos kurta egy pamutból, vagy szövetből készült, térdig érő inget jelent tulajdonképpen, amelyet egy hozzá színben és anyagban passzoló nadrággal hordanak a férfiak. Ünnepeken minden férfi ilyet visel. Az irodában egyik férfi sem öltözik így azért - ott marad a nyugati öltözet - de este otthon és hétvégeken már mindenki kurtát visel. Szintén kényelmes viselet. Én is gondolkozom azon, hogy veszek egy garnitúrát inkább az emlék kedvéért.
A kutrának van egy rövidebb változata is. Ezt a férfiak többnyire farmerrel, vászon nadrággal viselnek, és ez már az irodában is feltűnik péntekenként, amikor mindenki lazábban öltözik fel. A boltokban millió számra lehet kapni ezeket a ruhákat, minden elképzelhető színben, mintázatban, formában. Az ember általában 30-at leszedet a polcról, mindegyiket végignézi, végül az ötvenediket veszi meg: igazán a bőség zavara van mindenütt. Egy ilyen rövid kurta már akár 1500 forintért is megkapható.